Complete NOBA Winners List


Company of the Year 51+ Employees:

Central Welding and Iron Works (2013)
B&D Manufacturing, Sudbury (2012)
J.L. Richards & Associates Ltd., Ontario (2011)
Cook Engineering, A Division of Genivar, Thunder Bay (2010)
TBT Engineering Consulting Group, Thunder Bay (2009)
Cementation Canada Inc., Sudbury (2008)
FNX Mining Company Inc., Sudbury (2007)
DST Engineering Consultants Ltd., Northern Ontario (2006)
G-P Flakeboard Company, Sault Ste. Marie (2005)
Clarion Resort Pinewood Park, North Bay (2004)
Atlas Copco Exploration Products, North Bay (2003)
Northern Telephone, Timmins (2002)
Murdoch Group Inc., Kirkland Lake(2001)
Fabrene Inc, North Bay (2000)
Northern Credit Union Ltd., Sault Ste. Marie (1999)
McChesney Lumber, Timmins (1998)
Kinross Gold Corp., South Porcupine (1997)
Proboard Ltd, Atikokan (1996)
The Airlane Hotel, Thunder Bay (1995)
Avenor Inc., Thunder Bay Mill Operations
   (Award of Merit 1995)
Drillex International of Canada Inc., Sudbury (1994)
Spruce Falls Inc., Kapuskasing (Award of Merit 1994)
Bearskin Airlines, Thunder Bay/Sioux Lookout (1993)
Fabrene Inc., North Bay (Award of Merit 1993)
Great Lakes Power, Sault Ste. Marie (1992)
Great Lakes Forest Products, Thunder Bay
   (Award of Merit 1992)
Tom Jones Construction, Thunder Bay (1991)
Tri Care Group of Companies, Sudbury (1990)
NM Paterson and Sons, Thunder Bay (1989)
Valmet Energy, Thunder Bay (1988)
J. S. Redpath, North Bay (1987)


Company of the Year 16-50 Employees:

Cedar Meadows Resort and Spa (2013)
Form Architecture Engineering, Thunder Bay (2012)
HLS Hard-Line Solutions Inc., Sudbury (2011)
Rector Machine Works, Sault Ste Marie (2010)
Designed Roofing Inc., North Bay (2009)
Uptown Auto Parts Inc., Timmins (2008)
GRK Fasteners, Thunder Bay (2007)
Mike Moore & Sons Construction, Sault Ste Marie (2006)
Testmark Laboratories Ltd., Sudbury (2005)
Prestige Glass International, Elliot Lake (2004)
Miller Technology Inc., North Bay (2003)
M.F. Tulloch Engineering and Surverying,
   Thessalon (2002)
Ross Pope & Company, Timmins (2001)
Softub Canada, Sudbury (2000)
Thunder Bay Travel, Thunder Bay (1999)
Nicholls Yallowega Bélanger Architect, Sudbury (1998)
The Bear Chair Co., Magnetawan, (1997)
Fort Frances Times, Fort Frances (1996)
United Supply, Timmins (1995)
DST Consulting Engineers, Thunder Bay
   (Award of Merit 1995)
The Cloutier Group, Kapuskasing (1994)
Advanced Thermodynamics Corp., Sault Ste. Marie
   (Award of Merit 1994)
The Jolly Roger Inn, Parry Sound (1993)
Keith Spencer Trucking Ltd., Dubreuilville
   (Award of Merit 1993)
Dingwell's Machinery & Supply, Thunder Bay (1992)
Thunder Bay Travel, Thunder Bay (Award of Merit 1992)
Nortek Computers, North Bay (1991)
Intercity Orthopaedic & Sports Med. Clinic,
   Thunder Bay (1990)
Henninger's Diesel, Sudbury (1989)
Kakabeka Timber, Kakabeka Falls (1988)
Accurassay Laboratories, Kirkland Lake (1987)


Company of the Year, 1-15 employees

N-SCI Technologies (2013)
Evans Bertrand Hill Wheeler Architects, North Bay (2012)
Voyageurs' Lodge & Cookhouse, Batchawana Bay (2011)
RES Equipment Sales, Dryden (2010)
Near North Laboratories, North Bay (2009)
Brûlerie Old Rock Roastery Inc., Sudbury (2008)
Haasen Farms Ltd., Timmins (2007)
Centis Tile & Terrazzo, Sudbury (2006)
Liddle's Fishing Adventures, North Bay (2005)
Kuch Stephenson Gibson Malo Architects
   and Engineer, Thunder Bay (2004)
Lacasse Fine Wood Products Inc., Sudbury (2003)
Humphrey Refigeration, Parry Sound (2002)
Main Filter & Supply, Sault Ste. Marie (2001)
Aurora Microsystems, Sudbury (2000)
Ellis, Pastore, Oswin Consultants Inc.,
   Sault Ste. Marie (1999)
Prestige Glass International, Elliot Lake (1998)
Northern Voice & Video Inc., Sudbury (1997)
Healthware Technologies Inc, North Bay (1996)
Thunder Bay Aviation, Thunder Bay (1995)
Pen Systems, Sudbury (Award of Merit 1995)
Savoy's Jewellers, Sault Ste. Marie (1994)
Algoma Office Equipment, Sault Ste. Marie,
   (Award of Merit 1994)
Feldcamp Equipment Ltd., North Bay (1993)
Malette Funeral Home & Monuments,
   Iroquois Falls (Award of Merit 1993)
Miller Technology, North Bay (1992)
Cliffe Printing, Sault Ste. Marie (Award of Merit 1992)
Cutsey Business Systems North Bay (1991)
Canoe Canada Outfitters, Atikokan (1990)
Peterson & Habib Consultants, Thunder Bay, (1989)
Egli's Sheep Farm, Minnitaki (1988)
Northco Foods, Thunder Bay (1987)


Entrepreneur of the Year:

Jeff Fuller, Fuller Industrial, Sudbury (2013)
Luc Stang, President & CEO, Gin-cor Industries Inc., North Bay (2012)
Amanda Dalcourt, PhysioMed Peaks, Hearst (2011)
Ahsanul Habib, Habib Architects, Thunder Bay (2010)
Mark Torchia, Wendys & Boston Pizza, Timmins (2009)
David Lauzon, Gateway Helicopters Ltd, North Bay (2008)
Peter Dal Bianco, Bianco's Audiotronic, Sudbury (2007)
Robert Lipic, Mining Technologies International, Sudbury (2006)
Bill (William) Day, Northeastern Ontario (2005)
Jim P. Boniferro, Boniferro Mill Works,
   Sault Ste, Marie (2004)
Tom C. Palangio, Bonfield (2003)
Paul Brooks, Powassan (2002)
Ray Williamson, Ray Williamson Develpments Inc,
   Thunder Bay (2001)
Donald Steel, Steel Electronics Ltd, Sudbury (2000)
George and Susan Koprash, Sault Ste. Marie (1999)
Vic Fremlin, Lock City Dairies, Sault Ste. Marie (1998)
Steven Symes, RLP Machinery & Steel Fabrication Inc.,
    Timmins (1997)
Pat & Jerry Lefebvre, Lefevebre's Outdoor Sports,
   North Bay (1996)
Paul Vilgren, Sling Choker, Sudbury (1995)
John & Joanne Hill, Two Bears Marina, Keewatin
   (Award of Merit 1995)
Bill & Dianne Biggs, French River Trading Post,
   Alban (1994)
Michael Sheridan, Northern Rehabilitation &
   Consulting Services Inc., Sudbury
   (Award of Merit 1994)
Carl Crewson, Sportspal Products/Plastitech Products,
    North Bay (1993)
Jim McCauley, McBay Restaurants, Thunder Bay
   (Award of Merit 1993)
Vic Prokopchuk, Superior Rock Bit
   Canada/White Otter Inn, Atikokan (1992)
Beth Queau, Twizzle Designs, Dryden
   (Award of Merit 1992)
Bob Firth, Bar-B-Que Bob抯/ Turtle Beach Wear,
   Kenora (1991)
Baxter Ricard, Northern Cable Holdings Ltd.,
   Sudbury (1990)
Gaston Malette, Malette Inc., Timmins (1989)
Jim Hilsinger, Ski Searchmont/
   Algoma's Water Tower Inn, Sault Ste. Marie (1988)
Richard Fahlman, Anderson's Camp,
   Sioux Lookout (1987)


Young Entrepreneur of the Year:

Nico Taus and Frank Chartrand, Bureau, Sudbury (2013)
Joseph Mansourian, Over the Atlantic, Sudbury (2012)
Katy Bailey and David McGregor, Northern Sanitation and Disposal, Katrine (2011)
Krista Hedican, Pizzale Gardens and Landscaping, Timmins (2010)
Jeff Elgie and Jr. Pierman, Lucidia Ltd, Sault Ste Marie (2009)
Jeremy Dickson, Canoe Canada Outfitters, Atikokan (2008)
Dr. David Morris, Morris Group of Companies, Sudbury (2007)
Stephanie Ash, Firedog Communications, Thunder Bay (2006)
Carole Long, Pita Pit, Thunder Bay (2005)
Kathy Wells-McNeil, Total Nursing Care,
   Sudbury (2004)
Fabio Belli, Just Soccer, Sudbury (2003)
Carmine Biasucci, Sault Ste. Marie (2002)
Theo Margaritis and William Ferguson,
   Theodore William Group, North Bay (2001)
Don George Aiken, Spud & Dog Chip Wagon,
   Kentucky Fried Chicken/Pizza Hut, Red Lake(2000)
Kurtis VanWallegham, Cyber Sudbury, Sudbury (1999)
Jennifer McNutt and Brent Bywater, Vested Interest,
   Callander (1998)
Brian Farquhar, AMJ Campbell Van Lines,
   North Bay (1997)
Julie Gohm, Tadney's Design Studio,
   Powassan, (1996)
Robert Floreani, Northern Mechanical Services,
   Timmins (1995)
Theresa Russell & Brenda Parhiala,
   Dusk to Dawn Bed & Bath Decor,
   Thunder Bay (Award of Merit 1995)
Thomas Coles, Enzo Dozzi & Esa Melantie,
   Canned Reality Co., Sudbury (1994)
Gary Ciammaichella,
   C & S Quality Control Systems Corporation,
   Wahnapitae (Award of Merit 1994)
Jo-Anne West, Joka, Haileybury (1993)
Michael Brooks & Donna Sypher, Fun Time Snacks,
   North Bay (Award of Merit 1993)
Doug Nadorozny, the AMS Group, Sudbury (1992)
Mark Elliot, Site Works, Sudbury (Award of Merit 1992)
Sylvain Seguin, Heli-North Aviation, Sudbury (1991)
Brad Miron, Rocks Athletic Wear, Sudbury (1990)
Colleen Clancy, Academy of Dance & Modelling,
   Sudbury (1989)
Lucie Seguin, Lucky 13 Convenience Stores,
   North Bay (1988)
Kelly McCarthy, T. K. Hydraulics, North Bay (1987)


Executive of the Year (Category retired in 2000)

Michael McEwen, Great Lakes Power,
   Sault Ste. Marie (2000)
Brent Thompson Wardrop Engineering,
   Thunder Bay (1999)
David B. Liddle, National Frontier North Bay (1998)
George Hutchison, Equisure Financial Network,
   North Bay (1997)
Fraser Dougall, Thunder Bay Television & Radio,
   Thunder Bay (1996)
Emilio Rigato, Avenor Inc., Thunder Bay Mill Operations,    Thunder Bay (1995)
Robert Perry, Placer Dome Canada Ltd., Timmins
   (Award of Merit 1995)
Silvio DiGregorio, Bruno's Contracting,
   Thunder Bay (1994)
Robert Gregor, James River-Marathon Ltd.,
   Marathon (Award of Merit 1994)
John Walker, Bombardier Inc., Thunder Bay (1993)
Grant Reeves, Fabrene Inc., North Bay
   (Award of Merit 1993)
Frank Dottori, Spruce Falls Inc., Kapuskasing (1992)
Felix Lopes, Felix Lopes Sheet Metal, Sudbury
   (Award of Merit 1992)
Dale Letts, Continuous Mining Systems,
   Sudbury (1991)
Gary Boyer, Apex Investigation & Security,
   Thunder Bay (1990)
Diane Pochailo, Vacationland Dairy, Kenora (1989)
Douglas Scott, Proctor and Redfern,
   Thunder Bay (1988)
Charles Carter, Great Lakes Forest Products,
   Thunder Bay (1987)


First Nations Business Award of Excellence:

Young Forestry Services, North Bay (2013)
The Silver Moccasin, Cobalt (2012)
J.J.'s Ranch, Schumacher (2011)
Manitoulin Physio Centre, M'Chigeeng First Nation (2010)
Ahnisnabae Art Gallery, Thunder Bay (2009)
Twiggs Coffee Company, North Bay (2008)
Five Nations Energy Inc., Moose Factory (2007)
Kish-Gon-Dug (KGD) Canada, Naicatchewenin First Nation (2006)
Sewell Gas Bar, Batchewana First Nation (2005)
Pine Needle Blankets Productions,
   Naughton (2004)
Serpent River Trading Post, Cutler (2003)
Wasaya Airways LP, Thunder Bay (2002)
Addison's Cat House and BJ's OK Tire Sales and
   Auto Service, M'Chigeeng First Nation (2001)
Four K's Logging, Lake Helen Reserve (2000)
Cree-Tech Inc. Chapleau (1999)
Reggie's Place Tavern, Sault Ste. Marie (1998)
Rocky's Lake Resort, Wanapitei (1997)
Ifna Engineers Ltd., Sioux Lookout (1996)
Air Creebec, Sioux Lookout (1995)
Marie Pitawanakwat, Szhibeegen Training Services,
   Thunder Bay (Award of Merit 1995)
Andrew Manitowabi, Manitowabi's Shell Service,
   Wikwemikong (1994)
Chester & Rita Goulais, Chester's Shore Lunch,
   North Bay (Award of Merit 1994)


Entrepreneurial Community of the Year

Canadore College, North Bay (2013)
Sault Community Career Centre, Sault Ste Marie (2012)
North Bay & District Multi-Cultural Centre, North Bay (2011)
The Township of Terrace Bay, Terrace Bay (2010)
MIRARCO Mining Innovation, Sudbury (2009)
Air Base Property Corporation, North Bay (2008)
Rebuilt Resources, North Bay (2007)
Algoma University College (AUC), Sault Ste Marie (2006)
NEOnet, Timmins (2005)
Science North, Sudbury (2004)
Discover Abitibi, Timmins (2003)
North Bay Economic Development Commission,
   North Bay (2002)
B.R.I.D.G.E. (Bi-National Regional Initiative Developing
   Greater Education), Sault Ste. Marie (2001)
Community Partners of the City of Greater
   Sudbury(2000)


Judges' Choice Award:

North Bay Computer Services, North Bay (2013)
Porcupine Canvas, Timmins (2012)
CEMI, Sudbury (2011)
Salt & Pepper Catering, Thunder Bay (2010)
Ontario Aboriginal Housing Support Services
   Corporation, Sault Ste Marie (2009)

Nipissing District Developmental Screen, North Bay (2008)
United Supply Group of Companies, Timmins (2007)
Molecular World Inc., Thunder Bay (2006)
AKFIT Inc. - KidsFit Inc., Sudbury (2005)
SSM Safe Communities Partnership,
   Sault Ste. Marie (2004)
Norfab Building Componants Inc., Fort Frances (2003)


Innovation Award:

Millson Forestry Services, Timmins (2013)
Three H Furniture Systems, New Liskeard (2012)
DST Consulting Engineers Inc., Thunder Bay (2011)
Century Systems Technologies Inc., Sudbury (2010)
Hydro Tech Inc., Sault Ste Marie (2009)
Northern Communications Services Inc. /
   True Steel Security, Sudbury (2008)

Rezplast Manufacturing Ltd., Sudbury (2007)
Synergy Controls, Sudbury (2006)
HLS HARD-LINE Solutions Inc., Dowling (2005)
Stroma Engineering, North Bay (2004)
Ionic Engineering Ltd., Sudbury (2003)
Ontrak Control Systems Inc., Sudbury (2002)
Sandvik Tamrock Canada Inc., Sudbury (2001)
Bestech Engineering, Sudbury (2000)


Export Award:

KBM Resources Group, Thunder Bay (2013)
Mining Technologies International, Sudbury (2012)